Dlaczego warto czytać bajki?

Redakcja

9 stycznia, 2024
Wielu rodziców zadaje sobie jedno podstawowe pytanie, dlaczego warto czytać bajki? Dzieci bardzo na tym korzystają, ponieważ mogą się rozwinąć, a dodatkowo pracuje się nad ich wyobraźnią oraz kreatywnością. Bajki rozbudzają dziecięcą ciekawość i pozwalają maluchom na przeżywanie niesamowitych przygód bez potrzeby opuszczania własnego domu.

Dlaczego warto czytać bajki dzieciom?

Każda przeczytana bajka niesie za sobą wiele pozytywów. Dzieci ćwiczą swoją pamięć, a jednocześnie chcą wiedzieć jeszcze więcej i nie mogą się doczekać kolejnej części. To szansa na wzbogacenie dziecięcego języka oraz doskonała praca nad emocjami i uczuciami.

Dlaczego warto czytać bajki wspólnie z dziećmi?

Nie każdy musi od razu wiedzieć, dlaczego warto czytać bajki? Jeśli robi się to wspólnie z dzieckiem spędza się z nim zdecydowanie więcej czasu i buduje wspaniałą więź emocjonalną. Dzieci czują bliskość rodzica, są bezpieczne i uśmiechnięte, a do tego mogą zdobywać nowe doświadczenia. Rodzice pomogą maluchowi zrozumieć otaczający ich świat i wytłumaczą mu wszelkie niejasności. 

Czy czytanie bajek rozwija? Wnioski

Nie da się ukryć, że wspólne czytanie bajek jest niezwykle rozwijającym doświadczeniem, dlatego rodzice powinni to propagować praktycznie każdego dnia. Oczywiście duże znaczenie ma to, jakie bajki będzie się czytało dzieciom. Systematyczne czytanie bajek doprowadzi do tego, że maluch wzbogaci swój słownik, popracuje nad koncentracją uwagi i ukształtuje mowę ekspresyjną. Dodatkowym atutem jest fakt, że bajki uczą dzieci podstawowych reguł, które panują na co dzień w społeczeństwie.

Polecane: