Bajki terapeutyczne – czy warto je stosować?

Redakcja

9 stycznia, 2024
Bajkoterapia stanowi skuteczną pomoc w prawidłowym rozwoju dzieci. Była stosowana od wielu pokoleń, jednak w dniu dzisiejszych znamy pełny możliwości tej metody. Bajki terapeutyczne pozwalają na wyzwalanie oraz poznawania różnego rodzaju emocji. Dają możliwość odreagowania stresu i przyswojenia sposobów na reakcje w konkretnych sytuacjach. Pozwalają na spojrzenie na różne problemy z innej perspektywy.

Bajki terapeutyczne czy naprawdę pomagają?

Według wielu badań bajki terapeutyczne mają ogromne znaczenie w wychowaniu dzieci. Po pierwsze oddziałują na psychikę młodego człowieka, co jest możliwe dzięki utożsamianiu się z bohaterami opowieści. Mają pozytywny wpływ na rozwój osobowości. Pomagają zrozumieć konkretne pojęcia, odczucia i doznania. Ich czytania sprawia, że dzieci łatwiej pokonują napotkane trudności. Ponadto bardzo ważnym aspektem jest oddziaływanie relaksacyjne. Bajki sprawiają, że dziecko czuje się odprężone i zapomina o codziennych problemach.

Bajki terapeutyczne a rozwój dziecka

Bajki terapeutyczne zwiększają wiedze oraz wyobraźnie dzieci. Dzięki ich czytaniu najmłodsi poznają obyczaje, historie i kulturę, poza tym mogą stanowić bodziec do rozbudzenia zainteresowań. Tego rodzaju opowieści stanowią rekompensatę za braki odpowiadające za zaspokojenie wielu podstawowych potrzeb. W większości z nich dowartościowywanie głównej postaci sprawia, że dzieci czują się pewniej i pozytywniej. Ich zachowania stanowią poprawne wzory zachowania dla maluchów.

Polecane: