Jak słuchać audiobooków?

Redakcja

9 stycznia, 2024
Książki towarzyszą ludziom od wielu wieków. Niemal każdy ma swoją ulubioną pozycję literacką. Początkowo można je było zakupić jedynie w formie papierowej, z upływem czasu pojawiły się nowe propozycje, takie jak audiobooki i e-booki. Co warto wiedzieć o audiobookach?

Dlaczego warto słuchać audiobooków?

Wbrew głosom sceptyków, audiobooki mają taką samą wartość jak książki w tradycyjnej formie. Literatura ubogaca, poszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię i powinna towarzyszyć człowiekowi już od najmłodszych lat. Dzięki audiobookom można odprężyć się przy lekturze ulubionego autora bez konieczności noszenia ze sobą papierowej książki, a także podczas wykonywania innych czynności.

Czytanie audiobooków – zalety i wady

Zaletą audiobooków jest możliwość korzystania z nich praktycznie w każdej sytuacji – w trakcie sprzątania czy prowadzenia samochodu. Czytanie tradycyjnej książki byłoby w tych przypadkach niemożliwe. Wystarczy jedno urządzenie, by mieć dostęp do wielu pozycji literackich. W komunikacji miejskiej łatwiejsze ze względu na panujący wokół hałas jest skupienie się na słuchaniu niż czytaniu. Zaletą audiobooków jest również czytanie ich przez lektorów, którzy intonują poszczególne zdania we właściwy sposób. Puszczanie ich dzieciom przed snem może ułatwić zasypianie. Każde rozwiązanie ma jednak wady – miłośnicy kolekcjonowania książek na półkach mogą nie być fanami audiobooków. Urządzenie przeznaczone do ich słuchania może się też rozładowywać.

Jak wybrać odpowiedni audiobook?

Wybór audiobooka powinien odbywać się na takiej zasadzie jak wybór książki. Musi on być dostosowany do gustu i wieku czytelnika. Warto też zwrócić uwagę na jakość nagrań i to, czy są czytane przez lektora czy syntezator mowy.

Polecane: